Dekodiranje dezinformacijskih obrazaca 3

Nadovezujući se na uspjeh prethodna dva projekta, “Dekodiranje dezinformacijskih obrazaca 1 i 2”, konzorcij planira izraditi četiri studije slučaja vezane za klimatske dezinformacije i napade na novinare i novinarke. Posebna će se pažnja posvetiti dezinformacijskim kampanjama protiv rada lokalnih novinara_ki.

Također, istraživački alat za novinare koji žele istraživati taktike, tehnike i protokole dezinformacijskih kampanji i napada na medije i novinare (“matriks”), razvijen u prethodna dva projekta, sada će se testirati na konkretnim slučajevima.

Konzorcij će odabrati tri grupe novinara koji imaju iskustva u istraživanju dezinformacija povezanih s klimom. Odabrane grupe bit će pozvane da sudjeluju u testiranju metodologije i dobit će stipendiju (4000 EUR po organizaciji) za podršku njihovim istragama o klimatskim dezinformacijama i drugim povezanim lažnim narativima. 

Konzorcij će organizirati i dvije radionice u kojima će upoznati medijske profesionalace s protokolima i najboljim praksama za suzbijanje internetskog uznemiravanja i kampanja dezinformacija te producirati četiri nove epizode podcasta “Dekodiranje dezinformacija”.

Ovaj devetomjesečni projekt, koji započinje 1. listopada 2024., nastavak je zajedničkog rada konzorcija kojeg čine Međunarodni institut za medije (IPI) kao nositelj te Faktograf i TAZ kao partneri.

Isključivu odgovornost za sadržaj koji podržava Europski fond za medije i informiranje snose autori i on ne mora nužno odražavati stajališta EMIF-a i partnera Fonda, Zaklade Calouste Gulbenkian i Europskog sveučilišnog instituta.

poynter.org European Union US Embassy