Kako Faktograf prati predsjedničke izbore pred nama
S predsjedničkim izborima u Hrvatskoj završava superizborna 2024. godina. Tijekom parlamentarnih i europarlamentarnih izbora Faktograf.hr je analizirao i provjeravao točnost iznesenih tvrdnji. Uz to, izvještavali smo o dezinformacijskim kampanjama koje su obilježile američke, rumunjske, njemačke i francuske izbore. Sve tekstove vezane za predsjedničke izbore koji se održavaju 29. prosinca možete pronaći na tegu predsjednički izbori 2024.
Od pokretanja portala, Faktograf.hr, kroz ocjene točnosti izjava političara te potencijalnih izbornih kandidata i kandidatkinja, kao i kroz analize njihovih izbornih programa i obećanja, prati tijek predizbornih kampanja.
U listopadu ove godine pokrenuli smo i Tjedni retrovizor, u kojem svakog petka obrađujemo teme koje su obilježile tjedan za nama, a tijekom predsjedničke kampanje u Tjednom retrovizoru analizirali smo i tvrdnje pojedinih predsjedničkih kandidata.
Praćenje predizbornih debata
Uoči prvog kruga predsjedničkih izbora, Faktograf.hr će provjeravati točnost tvrdnji izrečenih tijekom predizbornih debata. Čitatelji i čitateljice Faktografa naše objave moći će pratiti na portalu Faktograf.hr te na WhatsApp kanalu i drugim mrežama (Facebook, Instagram, Threads, TikTok) portala Faktograf.
Može li Faktograf sniziti doseg izjava političara na Metinim društvenim mrežama?
Ne može.
Fact-checkeri, među kojima i Faktograf.hr, u sklopu Metinog Third-Party Fact-Checking programa provjeravaju činjeničnu točnost tvrdnji koje se dijele putem Metinih društvenih mreža: Facebooka, Instagrama i Threadsa.
Objavama koje Faktograf ocijeni kao činjenično netočne Meta smanjuje doseg, a može poduzeti i druge mjere. Među ostalim, obavještava autore da je njihov sadržaj ocijenjen kao netočan, a korisnike i korisnice Metinih mreža da su podijelili sadržaj ocijenjen jednom od ocjena predviđenih programom. Cilj mjera je korisnice mreža i korisnice Facebooka, Instagrama i Threadsa što manje izlagati dezinformacijama.
Program, međutim, ne obuhvaća objave političara i političarki.
Dodatno, Faktograf.hr nema ovlasti uklanjati sadržaj s navedenih mreža. Faktografovi tekstovu pružaju dodatne informacije i/ili konteksta.
A što je s TikTok-om?
Faktograf.hr sudjeluje u TikTokovom programu provjere činjenične točnosti tvrdnji na toj društvenoj mreži. Temeljem rada fact-checkera, TikTok primjenjuje Standarde zajednice koji se odnose na točnost tvrdnji svih korisnika i korisnica na toj mreži. TikTokovi moderatori označavaju sadržaje kao neprovjerene, što znači da se takav sadržaj neće preporučivati korisnicima u njihovom “For You” feedu ili će biti uklonjeni s platforme.
Faktograf.hr nema ovlasti uklanjati sadržaj s TikToka, već rad fact-checkera služi pružanju dodatnih informacija i/ili konteksta o sadržaju objavljenom na TikToku.
Projekt “Baza izbornih činjenica”
U sklopu projekta “Baza izbornih činjenica”, portali Faktograf.hr, Lupa i Libela dijele sadržaje o predsjedničkim izborima kako bi pokušali spriječiti štetne učinke dezinformacija na demokratske procese i integritet izbora.
Nadopuna 20. 12. 2024.
Što još udruga Faktograf radi?
Kao potpisnica Kodeksa prakse o dezinformacijama, udruga Faktograf surađuje s drugim potpisnicima Kodeksa i u slučajevima kriza i izbora. Slijedeći primjer “Sustava brzog odgovora” (Rapid Response System) iz Kodeksa, organizacije civilnog društva, organizacije za provjeru činjenica i internetske platforme surađivat će i tijekom predsjedničkih izbora u Hrvatskoj.